عشق واقعی چیست؟

عشق،توهم یا واقعیت؟

آیا عشق وجود دارد یا اینکه فقط یک توهم است؟

براساس مطالعاتی که تا به حال در جهان انجام شده هیچ شهری، روستایی، جامعه یا حتی قبیله ای پیدا نشده که در آن عشق وجود نداشته باشد، پس با توج به تحقیقات و مطالعاتی که تا به حال انجام شده عشق یک موضوع جهانی ست  و در سراسر دنیا در تمام فرهنگ ها و نژاد ها وجود دارد.

عشق به صورت های مختلفی می تواند وجود داشته باشد، عشق به معبود، عشق به جهان اطرافمان، به کاری که انجام می دهیم یا یک هنر خاص که به آن عشق می ورزیم یا… اما موضوق صحبت ما در این مقاله و در تیم پژوهشی ملکیان در رابطه عشق بین دو انسان هست. یک رابطه عاشقانه بین دو نفر.

پژوهش جالبی که دانشمندان و محققان در زمینه عشق انجام داده اند

این هست که آزمایشی روی تعدادی از افراد انجام داده اند که در یک رابطه عاشقانه بوده اند، آنها از تمام این افراد اسکن مغزی تهیه کردند و متوجه شدند افرادی که عاشق می شوند بخش خاصی از مغز آنها تحت تاثیر قرار می گیرد و فعال می شود. این بخش از مغز را مغز احساسی می نامند و نام دقیق علمی آن امیگدالا ست که یک بخش کوچک بادامی شکل در مغز است. همچنین متوجه شدند در بدن افراد عاشق هورمونی ترشح می شود که اکسی توسین نام دارد. این هورمون در هیپوتالاموس مغز ترشح می شود. و امروز به هورمون عشق معروف شده است.

نکته جالبی که برای فرد عاشق رخ می دهد بعد از فعال شدن امیگدالا و ترشح اکسی توسین، شخص احساس آرامش بیشتری کرده و آستانه تحمل درد اون نیز بالاتر می رود یعنی تحمل درد و رنج برای شخص راحت تر می شود. در واقع احساس عاشقی یک قرص مسکن طبیعی ست. اما داستان اینجا به پایان نمی رسد و کار مغز هنوز تمام نشده، عشق همچنین باعث ترشح هورمون آندروفین می شود. آندروفین آرامش بخش، ضد درد و شادی آور است.

خب تا اینجا هم چیز خب بود و می دانیم که عشق حس بسیار خوب و دلپذیز و خوشایندی ست، همه این را می دانیم، زمانی که عاشق هستید پر از شور و اشتیاق و لبریز از حس های خوب هستید حتی رنج هایی که از عشق و دوری یار متحل می شوید هم به نوعی خوشایند است. اما با تمام این توضیحات و تحقیقاتی که انجام شده افرادی هستند که اعتقادی به عشق ندارند، شاید بعضی از این افراد در حال خواندن مقاله من باشند، سلام می کنم به شما دوست عزیزی که به عشق اعتقاد نداری از اینجا به بعد مقاله می خواهم راجب شما صحبت کنم.

احتمالا این مطلب هم برای تو مفید است:  راز ماندگاری یک رابطه عاطفی چیست؟ قسمت اول

بله هستند کسانی که اعتقاد به عشق ندارند و چنین جمله هایی رو از آنها می شنویم: ای بابا این حرفا چیه؟ عشق کجا بود؟ این حرفا واسه بچه هاست واسه کسایی که هنوز سرشون به سنگ نخورده  الان همه چی فقط پول… و حرف های شبیه به این.

چنین طرز فکرهایی از جایی در گذشته فرد ناشی می شود

به احتمال زیاد این فرد هم زمانی در یک رابطه عاشقانه زیبا بوده و همان احساسات خوب و دلپذیر را که به آنها اشاره کردیم تجربه کرده است اما مشکل از آنجا شروع می شود که آن عشق می شکند، و رابطه عاطفی بین آن دو نفر از بین رفته و با شکست روبرو می شود و تمام آن لذت ها و حس های خوب و هورمون های آرامش بخش و شادی آفرین تبدیل می شود به یک لطمه روحی بزرگ و تحمل درد و رنج بسیار. درد و رنجی که واقعا تحمل آن سخت است. درست می گم؟ هر چه قدر که از آن عشق، حس خوب بیشتری گرفته باشید به همان اندازه درد و رنج بیشتری را از شکست آن رابطه عاشقانه متحمل می شوید.

پس یک تجربه تلخ از یک رابطه عاطفی یا دیدن تجربه ها تلخ عاطفی یا شکست های عشقی بسیار در اطرافیان باعث چنین طرز فکری در ناخودآگاه فرد شده است.

چنین تجربه های حالا چه خودتان شخصا تجربه کرده باشید یا در اطرافیان دیده باشید دلیلی بر پوچ بودن و بد بودن یک رابطه عاطفی و عاشقانه یا بد بودن زندگی مشترک و ازدواج نیست.

دلیل اصلی این موضوع عدم آگاهی و آموزش ندیدن شما در زمینه ارتباطات به خصوص ارتباط عاطفی و دونفره یا همان رابطه عاشق و معشوق است. آنچه که باعث شده است شما یک شکست عاطفی را تجربه کنید خود شما هستید.

هیج کسی یا هیج چیزی مسئول رابطه عاطفی شما نیست این شما هستید که تعیین کننده هستید . تا زمانی که این موضوع را قبول نکنید و مسئولیت روابط خودتان را به عهده نگیرید به شما اطمینان می دهم هرگز یک زندگی با روابط خوب و سالم را تجربه نخواهید کرد.

در مقاله و آموزش بعدی راهکارهایی را برای ماندگاری یک رابطه با شما به اشتراک خواهم گذاشت.

آموزش راز ماندگاری یک رابطه عاطفی چیست؟

 

peymanmalekian

همچنین ببینید

لطمه احساسی

همسرم سلیقه شخصی اش را به من تحمیل می کند

یک مشکل رایج در بین زوج ها که بسیار مشکل ساز و آزار دهنده است ،تحمیل سلیقه شخصی در روابط عاطفی و زندگی مشترک را جدی بگیرید

۲ نظر

  1. من همچنان میگم عشق وجود نداره و پول حرف اول را می زند.

  2. hormone eshgh? che jaleb

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.